czwartek, 10 marca 2011

klimatyzacja i klimatyzatory

Jeszcze do niedawna urządzenia klimatyzacyjne kojarzyły nam się z luksusowymi wnętrzami o wysokim standardzie. Dziś stają się powszechnym wyposażeniem pomieszczeń codziennego użytku: centrów handlowych, restauracji, biur, a także prywatnych mieszkań.

Do najważniejszych czynników wpływających na rosnącą popularność klimatyzatorów w Polsce można zaliczyć: wzrost wymogów technicznych powstających inwestycji, wzrost oczekiwań Polaków odnośnie standardów pracy i życia codziennego, a także spadek cen urządzeń klimatyzacyjnych oraz wzrost ich jakości i efektywności.

Gdy temperatura za oknem spada, również wewnątrz naszych domów i mieszkań robi się chłodniej. Choć w ciągu dnia jest jeszcze dość ciepło i słonecznie, wieczory i poranki stają się coraz zimniejsze. Jeszcze całkiem niedawno o komfort cieplny naszych wnętrz dbały klimatyzatory, które przynosiły ulgę w upalne dni. Okazuje się jednak, że klimatyzator może stać się przydatnym urządzeniem nie tylko latem, ale także wtedy, gdy trzeba dogrzać pomieszczenia jesienią i wczesną zimą.
Klimatyzator z funkcją grzania

dystrybutor urządzeń marki CLIV w Polsce oferuje efektywne energetycznie rozwiązania przeznaczone do systemów klimatyzacji komfortu. Do szerokiego segmentu oferty należy grupa urządzeń adresowana do budynków jedno- i wielorodzinnych. W zakresie tej grupy znajduje się siedem typoszeregów pomp ciepła, trzy typoszeregi monoblokowych central klimatyzacyjnych zdolnych do przygotowania powietrza pierwotnego (również opartych na pompie ciepła typu powietrze-powietrze), kilkanaście typoszeregów odbiorników chłodu – klimakonwektorów wentylatorowych oraz specjalny zespół automatyki kontrolno-sterującej, który umożliwia sprawne sterowanie pracą wszystkich urządzeń włączonych w system grzewczo-chłodzący.


Poszczególne typoszeregi pomp ciepła typu powietrze-woda lub woda-woda zostały zaprojektowane pod kątem różnorodnej charakterystyki obiektów mieszkalnych. Zasadnicze cechy/wymagania, dla których preferowane są poszczególne typoszeregi urządzeń przedstawiono poniżej.

Urządzenia z tego typoszeregu dostępne w wersji z pompą ciepła przewidziano do wykorzystania w klimacie, w którym w przewadze wymagana jest funkcja ogrzewania. Pompy ciepła osiągają maksymalną efektywność zarówno w instalacjach z ogrzewaniem płaszczyznowym jak i urządzeniami końcowymi, np.: klimakonwektorami wentylatorowymi. Mogą pracować do temperatury -15°C (typoszeregi:

Urządzenia z tej grupy (przeznaczone do ogrzewania) cechuje wysoką efektywność energetyczna. Zostały zaprojektowane jako alternatywne rozwiązania dla kotłów grzewczych w tradycyjnych systemach ogrzewania. Mogą pracować w zakresie temperatury od 35 do -18°C i „produkować” wodę o temperaturze 60°C przy temperaturze zewnętrznej do -10°C (typoszereg

To typoszereg urządzeń przeznaczony na potrzeby ogrzewania i chłodzenia. Wykorzystuje energię z gruntu lub wody jako dolne źródło ciepła. 
Funkcją pracy klimatyzatora jest eliminacja z pomieszczenia szkodliwych dla organizmu drobnoustrojów. Konstrukcja urządzenia klimatyzacyjnego opiera się na wmontowanej turbinie, która kieruje przepływem strumienia powietrza. Pobierane z pomieszczenia powietrze przechodzi przez parownik, który obniża jego temperaturę. Wszelkie zanieczyszczenia odkładają się w przewodach wentylacyjnych oraz na łopatach turbiny i parowniku. Urządzenia są dostępne jako chłodzące lub grzewcze, bądź jako pompy ciepła. Zaprojektowano je do współpracy z ogrzewaniem płaszczyznowym oraz z urządzeniami końcowymi, np. klimakonwektorami wentylatorowymi (typoszereg

System integrujący wszystkie niezbędne elementy w pojedynczym urządzeniu realizuje funkcje grzania, chłodzenia oraz produkcji ciepłej wody użytkowej. Jest przystosowany do współpracy z kolektorami słonecznymi, panelami płaszczyznowymi i grzejnikami. Wyposażony został w panel zarządzania wszystkimi funkcjami urządzenia. Dostępny jest w dwóch wersjach powietrze-woda oraz woda-woda. Urządzenia systemu pracują do -20°C (typoszereg: ELFOEnergy).
Pomimo, że większość opisanych systemów i urządzeń lokuje się w przedziale najwyższej efektywności energetycznej tj. w klasie „A” to jednak na szczególne zainteresowanie zasługuje nowy i chroniony patentem produkt, dostępny w wersji powietrze-woda (oraz woda-woda
.
Jest to bardzo ważne wyróżnienie dla awangardowego rozwiązania technicznego dostarczającego komfort przez cały rok z zastosowaniem technologii „inwerterowej”, integrującego zasadnicze elementy grzewczo-chłodzące i przystosowanego do odbioru energii odnawialnej we wszystkich jej formach. GAIA zapewnia średnie roczne oszczędności energii pierwotnej, aż do 55% w stosunku do rozwiązań tradycyjnych, oraz redukcję pośredniej emisji CO2 o 45% w porównaniu do kotła kondensacyjnego.

Wyróżnienie nagrodą w państwie takim jak Słowacja, w którym przyjmowane są do obliczeń niskie temperatury powietrza zewnętrznego, stanowi dla produktu GAIA mocne potwierdzenie wydajności, wysokiej efektywności i niezawodności w naszych warunkach klimatycznych.
W ostatnich latach Polska zaczęła doganiać kraje Europy Zachodniej pod kątem standardów realizowanych inwestycji. Są to naturalne tendencje obserwowane w krajach wysokorozwiniętych, co wynika z rosnących wymagań zarówno ze strony inwestorów, jak i ustawodawców. Dzięki temu na przykład wszystkie nowopowstające budynki usługowo-produkcyjne muszą być obecnie wyposażane w systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne, posiadające certyfikaty energetyczne uwzględniające zyski i straty ciepła.


Systematycznie rosną nie tylko normy techniczne, jakie muszą spełniać budynki i pomieszczenia, ale także nakładany jest obowiązek zakładania systemów klimatyzacji w wybranych sektorach usługowych. 
Funkcja grzewcza klimatyzatorów jest szczególnie przydatna wczesną wiosną oraz jesienią, gdy nie pracuje ogrzewanie centralne, ale także podczas łagodnej zimy. Ważną zaletą takich urządzeń klimatyzacyjnych jest ponadto fakt, że ciepło przez nie wytwarzane jest znacznie tańsze niż ciepło uzyskane przez działanie np. grzejników elektrycznych, akumulacyjnych czy popularnych farelek, które często wykorzystuje się w okresie przejściowym jako dodatkowe źródło ciepła. Dzięki filtrom, w jakie wyposażony jest każdy nowoczesny klimatyzator, ogrzewane wnętrza wypełniają się również oczyszczonym i pozbawionym kurzu powietrzem.
Polacy coraz bardziej cenią sobie wygodę zarówno w domu, jak i w pracy. Dla poczucia komfortu potrzebujemy optymalnej temperatury, która pozwoli nam efektywnie funkcjonować. Urządzenia wysokiej klasy umożliwiają nie tylko chłodzenie w upalne dni, ale także dogrzewanie pomieszczeń w zimie, przy optymalizacji zużycia energii.

Nowoczesne systemy klimatyzacyjne pozwalają wyeliminować niekorzystne dla samopoczucia, sezonowe wahania temperatur. Co więcej, inwestycja w klimatyzację - zarówno pomieszczeń użytku publicznego, jak i prywatnych domów - podnosi nie tylko komfort związany z temperaturą, ale także umożliwia poprawę jakości powietrza, dzięki stosowaniu nowoczesnych filtrów.
Nie bez znaczenia jest też co raz większa konkurencja na rynku producentów i dystrybutorów, dzięki której klimatyzacja staje się coraz tańsza, a tym samym bardziej dostępna dla każdego konsumenta.

Ponadto, klienci częściej są zainteresowani takimi cechami, jak: jakość wykonania, klasa energooszczędności, czy parametry pracy urządzenia. Jednocześnie rośnie świadomość ekologiczna Polaków, dlatego producenci i dystrybutorzy - podążając za tym trendem - oferują przyjazne środowisku urządzenia. Nie bez znaczenia jest także wygląd. Urządzenia te są zdecydowanie mniejsze, a dzięki pracy projektantów stanowią przyjazny dla oka element wystroju wnętrza, co dodatkowo przekonuje użytkowników do korzystania z tych rozwiązań.
Jedna jednostka zewnętrzna może obsługiwać do czterech jednostek wewnętrznych. System dedykowany do instalacji klimatyzacyjnych pomieszczeń o dużej powierzchni, pomieszczeń w kształcie litery L lub innych niestandardowych kształtach. V Multi umożliwia elastyczny wybór różnych jednostek wewnętrznych kilku typów, w szczególności wybór jednostek wewnętrznych o różnych wydajnościach w zakresie tego samego typu lub podobnych wydajności - różnych typów. Co więcej, do czterech jednostek wewnętrznych może pracować synchronicznie z jedną jednostką zewnętrzną. 14 typów jednostek wewnętrznych, 69 modeli. Jednostki zewnętrzne 
Inną tendencją, jaką można zaobserwować na rynku klimatyzacji, jest zainteresowanie kompleksowymi rozwiązaniami, które pozwalają na obsługę kilku pomieszczeń za pomocą jednego urządzenia. Takie układy dają możliwość chłodzenia kilku pomieszczeń, dzięki czemu system jest jeszcze bardziej energooszczędny.

Klimatyzatory dzielą się na dwie zasadnicze grupy. Urządzenia typu on off oraz inwertery. W zależności od naszych wymagań i kwoty, jaką chcemy przeznaczyć na zamontowanie klimatyzacji, możemy wybrać jedną z nich.
Systemy multi split oparte na sterowanych inwerterem jednostkach zewnętrznych Mitsubishi Heavy Ind., o wydajnościach chłodniczych od 4,0 do 8,0 kW i wydajnościach ogrzewania odpowiednio od 5,0 do 9,3 kW pozwalają na kombinacje 2, 3 lub 4 jednostek ściennych o wydajnościach od 2,0 do 7,1 kW oraz zastosowanie jednostek kanałowych i kasetonowych (do sufitów z panelami 600x600mm) o wydajnościach od 2,5 do 6,0 kW.

Urządzenia on off działają na zasadzie włącz-wyłącz. Agregat jest załączany i sprężarka pracuje na pełnych obrotach. Po uzyskaniu zadanej temperatury sprężarka jest wyłączana, a temperatura w pomieszczeniu rośnie o 2 stopnie Celsjusza, po czym sytuacja się powtarza. Urządzenie zostaje automatycznie włączone i proces zaczyna się od początku.
Niewątpliwą zaletą agregatów jest elastyczność w doborze jednostek wewnętrznych oraz duże odległości (do 70 m) i przewyższenia pomiędzy jednostkami (do 25 m). Multisplity charakteryzuje niski poziom hałasu jednostek wewnętrznych jak i zewnętrznych, co czyni je ciekawym rozwiązaniem w domach i mieszkaniach. Klimatyzator MHI z pewnością nie zakłóci snu domownikom jak i ich sąsiadom.
Urządzenia inwerterowe natomiast uzyskują średnio dwa razy większe obroty, dzięki czemu szybciej uzyskują żądaną temperaturę. Po jej osiągnięciu płynnie zmniejszają obroty. Pozwala to na zredukowanie zużycia energii i cichszą pracę, co znacznie podnosi komfort użytkowania. Ponadto, urządzenia inwerterowe są dużo bardziej precyzyjne, dlatego otrzymujemy mniejsze wahania temperatur w pomieszczeniu. Ciągłość i płynność pracy wydłuża też żywotność urządzenia, a co za tym idzie zmniejsza koszty serwisowania i ewentualnej wymiany. Jednostki inwerterowe są średnio o 40% bardziej energooszczędne niż zwykłe klimatyzatory. Wyższa cena tych urządzeń często zwraca się już po pierwszym roku eksploatacji.

Oferta urządzeń klimatyzacyjnych jest coraz bogatsza i pozwala na dobranie rozwiązania na miarę naszych potrzeb oraz możliwości, zarówno architektonicznych, jak i finansowych. Na sprzedaż klimatyzatorów istotnie przyczyniają się czynniki atmosferyczne - upalne lata i mroźne zimy. Tegoroczne rekordy temperatur w czasie wakacji były przyczyną prawdziwego boomu na klimatyzatory - urządzenia zostały wyprzedane z magazynów, co zaowocowało nawet 6 tygodniowymi okresami oczekiwania na dostawę. Dlatego dla własnego komfortu warto podjąć decyzję o zakupie klimatyzatora z wyprzedzeniem.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz